andrejsala.lv
Uz sākumu
Vēlos saņemt jaunumus
 
 
Attīstība Telpu noma Kultūra un Dzīvošana Par mums Karte
KoncepcijaDetālplānojumsVēsture
LV/EN/RU
Vēsture
Andreja krusts – vēsturisks simbols

Skotijas karogs 

 

Skotijas karogs ir viens no senākajiem nacionālajiem karogiem pasaulē. Tā parādīšanās, kā vēsta leģendas, attiecināma uz 832. gadu, kad skotu karalis Anguss pirms kaujas ar anglosakšiem ieraudzījis debesīs zīmi “X” krusta veidā, uz kura, pēc nostāstiem, ticis sists apustulis Svētais Andrejs, kurš tiek uzskatīts par Skotijas aizbildni.

 

 

Krievijas flotes karogs 

 

Apustuļa Svētā Andreja, kurš tiek uzskatīts arī par Krievijas aizbildni, krusts ir pamatā Krievijas flotes karogam. To 1696. gadā ieviesis Pēteris I, bet oficiāli tas pieņemts 1703. gadā.

 

Andreja karogs dažkārt ticis izmantots kā Krievijas simbols. Jūras kara flotes karogs sākumā bija trīskrāsains (balts, zils, sarkans); no 1709. gada uz tā tikusi attēlota tikai viena no šīm krāsām. Ķeizarienes Annas Ioanovnas, Katrīnas II, laikā un no 1865. gada kā karoga fons tika izmantota tikai baltā krāsa. Andreja krusts bija novietots mazā taisnstūrī augšējā stūrī pie karoga kāta, vēlāk – pa visu karogu.

 

Arī Jūras kara flotes priekšgala karogā ir Andreja krusts. Abi karogi – flotes priekšgalā un pakaļgalā – 1918. gadā tika aizstāti ar PSRS karogu, bet pēc tam – ar jauno priekšgala karogu un PSRS jūras kara flotes karogu.

 

Pirmsrevolūcijas Andreja karogs un priekšgala karogs Krievijas flotē tika atjaunoti 1991. gadā; tos izmanto arī mūsdienās. Oficiālais Krievijas jūras kara flotes karogs, kura pamatā ir vēsturiskais Krievijas jūras kara flotes karogs, ticis apstiprināts ar 2000. gada 29. decembra Federālo likumu Nr. 162 (ar vēlākiem grozījumiem un papildinājumiem).

 

 

 

Attēlā pa kreisi: apustuļa Svētā Andreja ordeņa zīme. Vidū: apustuļa Svētā Andreja ordeņa zvaigzne. Pa labi: apustuļa Svētā Andreja ordenis, zvaigzne un ordeņa zīme (krusts) tikumības godināšanas ķēdē.
 
 
 
 

« Atpakaļ   |   Uz augšu   |   Izdrukāt


© SIA „Jaunrīgas attīstības uzņēmums” 2006-2022