andrejsala.lv
Uz sākumu
Vēlos saņemt jaunumus
 
 
Attīstība Telpu noma Kultūra un Dzīvošana Par mums Karte
Pasākumu pārskatsObjektiMuzejiVideo
LV/EN/RU
Kultūra un Dzīvošana
Kopš 2009. gada Andrejsalas dienvidu daļā darbojas alkoholisko dzērienu lielveikals un noliktava "Riga Spirits & Wine Outlet". Laika gaitā veikals ievērojami paplašinājies.

No 2. līdz 13. augustam Lizumā norisināsies jauno grafiķu un grafikas interesentu apmaiņas projekts "Self Made Bed Cover – Forest". Programmas Erasmus+ ietvaros 24 jaunie mākslinieki no Polijas un Latvijas strādās grafikas tehnikās – kokgriezumā un linogriezumā, lai 12 dienu laikā radītu unikālu gultas veļas dizainu.

Šovasar paplašinātas pirms diviem gadiem Andrejsalas dienvidgalā izveidotās maksas autostāvvietas. Mainījusies arī satiksmes kustība nožogotajā teritorijā ar adresi Andrejostas iela 4.

Šomēnes, viesojoties Latvijā, jaunie animācijas filmu mākslinieki no Gruzijas sadarbībā ar Latvijas jaunās paaudzes māksliniekiem un animatoriem radīja animācijas filmu "Animated Alphabet". Projektu vadīja mākslas studija "Peahen" sadarbībā ar "GFM Filmbridge".

Andrejsalā, bijušā Korpusu ceha otrajā stāvā, darbojas fitnesa studija "Core Fitness". Ikviens, kas vēlas sevi uzturēt labā fiziskā formā un dod priekšroku veselīgam dzīvesveidam, jaunajā fitnesa studijā sastapsies ar individuālu pieeju kvalitatīvās nodarbībās.

Baudot dzērienus un uzkodas, cilvēki laiski pavada laiku ūdensmalā, vēro vecpilsētas siluetu un laivas, kas šķeļ upes viļņus. Te vējā plecam pieskaras palmas zars, gaisā virmo grilējuma aromāts, bet acis priecē galda svecīšu un lampu liesmu dejas. Tas viss ir tepat, Andrejsalā!

Šonedēļ Andrejsalas ziemeļdaļā nozudis kāds ierasts akcents, kas veselu duci gadu papildināja Eksportostas līča ainavu – kuģis „Kapella”.

Henrika Ibsena „Hedas Gableres” iestudējumā pirmais uzrunā vizuālais aspekts – telpa. Rūpnieciskā angārā Andrejsalā iebūvēts trīsstāvīgs finiera kubs, kura iekšpusē – balti krāsota gandrīz tukša spēles telpa. Skatītāji sēž konstrukcijas ārpusē, notiekošo vēro pa nelieliem lodziņiem, kas paver skatienam Tesmaņu salonu, plašākā nozīmē – Hedas pasauli.
Plašāk par jūnija sākumā Andrejsalā demonstrēto izrādi "Heda" lasiet portālā diena.lv publicētajā teātra kritiķes Z. Radzobes recenzijā.

Sadarbībā ar ideju enkurvietu Andrejsalu grupai „Double Faced Eels” ir tapis jauns video! Paralēli ziemas stindzinošam aukstumam 2010. gada janvārī grupa aktīvi veica vairāku videoklipu filmēšanas darbus savam jaunākajam audio materiālam. Nu publikas vērtējumam grupa piedāvā Andrejsalā tapušo klipu dziesmai „Laiks ir dzīvs”.

Šā mēneša sākumā Rīgā atvērtajā biedrības "Skaņu mežs" projektu telpā prevalē patīkama gaisotne un koka smarža. Velvēti griesti, koka mēbeles, flīzēta grīda, krāsniņa un malkas grēda sienas nišā – tādu interjeru te izveidojusi andrejsaliete māksliniece Evelīna Deičmane un dizainere Liene Drāzniece.

Kultūras un mākslas projekta „Noass” izveidotais un uzturētais Latvijas videomākslas arhīvs pārcelts uz „A. Rezidencēm” Andrejsalā.

3. februārī Mākslinieku namā Jūrmalā notika radošā darbnīca Jūrmalas Mākslas skolas audzēkņiem gleznotājas Patricijas Brektes – Andrejsalas mākslas studijas "Peahen" dibinātājas – vadībā.

2011. gads iezīmējies ar kādu likumsakarīgu pārmaiņu Andrejsalas dienvidu daļas veidolā – pērnā gada decembra vidū tika sākta iepriekšējā sniegiem bagātajā ziemā pamatīgi cietušā angāra demontāža. Nu angārs ir nojaukts un par aptuveni 700 kvadrātmetriem paplašinājusies publikas iecienītā Tirgus laukuma platība.

Andrejsalas Enkura nama augšstāvā iekārtotā „Bufete” ik darbdienu gaida pusdienotājus, kas dod priekšroku gardiem un svaigiem uz vietas pagatavotiem ēdieniem.

Veloentuziastu vidū pazīstamā apvienība „Apokalipses jātnieki” aicina interesentus iestūrēt jaunā riteņdraugu pulcēšanās vietā Andrejsalā – klubā „Velozaurs”. Tas iecerēts kā ērmriteņu draugu un veloentuziastu tikšanās placis, kur regulāri norisināsies kultūras pasākumi – izstādes, kino vakari un radoši projekti saistībā ar velobraukšanu un citām kultūras izpausmēm. Laipni lūgti!

Kopš 2010. gada maija Andrejsalas Enkura namā rosās SIA „Munio” – sojas vaska sveču ražotāji, kuras zīmola „Munio Candela” produkcija ir iegādājama ne vien Latvijā, bet arī daudzās citās pasaules valstīs.

Šā gada Muzeju naktī izdevniecība „¼ Satori” laida klajā mākslas kritiķes, kuratores, bijušās kultūras ministres Helēnas Demakovas rakstu krājumu. Grāmatas saturs ir divās valodās un tai piešķirti divi nosaukumi – "Nepamanīs. Latvijas laikmetīgā māksla un starptautiskais konteksts" un – angļu valodā – "They wouldn’t Notice. Latvian Contemporary Art and the International Context". Krājumā autore apskata arī Andrejsalas un andrejsaliešu fenomenu kultūras un mākslas telpā.

Pilnveidojot dzelzceļa pārbrauktuvi pie Andrejostas un Eksporta ielas krustojuma, šā mēneša sākumā luksofors tika aizstāts ar STOP zīmi. Autovadītājiem jāņem vērā arī tas, ka atsācis darboties pāris gadus neizmantotais sliežu ceļš, kas šķērso Andrejostas ielu.

Bijušajā noliktavas ēkā Andrejsalā, Andrejostas ielā 4a, 2009. gada rudenī velotriāla klubs "Karters" iekārtoja plašu telpu, kur šo īpašo riteņbraukšanas māku instruktora vadībā var apgūt ikviens interesents. Līdzās velotriāla nodarbību laukumam zem tā paša jumta izveidots arī Rīgā pirmais ziemas skeitparks.

Vēlreiz caurskatot Andrejsalas attīstības vēstures liecību krājumu, skatiens pakavējās pie kāda attēla, kurā redzama Andrejostas krastā pietauvota liela peldoša konstrukcija. Papētot to sīkāk un atsaucot atmiņā dažus mūsu galvaspilsētas labiekārtojuma vēstures faktus, secināts, ka attiecīgā konstrukcija ir pilsētas publiskā peldētava, kas pārvietota un pietauvota Andrejsalas krastmalā pārziemošanai. Daugavas vidū novietota, tā bijusi pilsētas centrālā peldētava, kas rīdziniekiem aktīvi kalpoja pagājušā gadsimta pirmajā pusē.

1. oktobrī Rīgas Kongresu namā notika pagājušā gada nogalē un šā gada sākumā Rīgā uzņemtās ASV kinostudijas ”Hallmark Hall of Fame” televīzijas filmas „Irēnas Sendleres drosmīgā sirds” pirmizrāde. Filmēšana risinājās vairākās vietās Rīgā, arī Andrejsalā, kur atradās darba grupas bāzes nometne un birojs.

Savos novērojumos ar andrejsala.lv lasītājiem dalās putnu vērotājs Kaspars Funts. "Andrejsalā ligzdo tādas putnu sugas, kas ir tipiskas mežu un lauku biotopiem. Un tas viss – Rīgas centrā!" saka Kaspars.

Andrejsalas ziemeļu daļā atrodas vairāki kultūrvēsturiski objekti, kas iekļauti šīs Rīgas centra daļas turpmākās attīstības plānos, proti, bijusī spēkstacija, vecais graudu elevators un Krasta stacija. Daļa šīs teritorijas joprojām ir apjozta ar žogu, taču jau ir ieplānotas būtiskas pārmaiņas, lai sabiedrībai darītu brīvi pieejamu Daugavas krastmalu un radītu patīkamu vidi darbam un brīvā laika pavadīšanai.

Andrejsalas iemītniekiem, kas raduši pārvietoties ar automašīnām, vairs nav jārēķinās ar garlaicīgu gaidīšanu pie aizvērtas dzelzceļa pārbrauktuves pie Tirdzniecības ostas ēkas salas ziemeļu daļā. Tagad visā garumā ir atvērta agrāk vidusdaļā slēgtā Andrejostas iela, kas savieno Andrejsalas Dienvidu galu ar ziemeļiem.

Informācijas laikmetā, kurā dzīvojam, Andrejsalas vārdu gadās pamanīt visai bieži; tas galvenokārt tiek pieminēts Rīgas pilsētas attīstības un kultūras dzīves kontekstā. Tomēr dažkārt kā virtuālajā, tā arī reālajā pasaulē sastopamies ar jautājumiem: „Kur tā Andrejsala īsti atrodas?” un „Kā tur var nokļūt?”. Mēģināsim palīdzēt rast atbildi uz šiem jautājumiem, kamēr plašāka informācija par jau notikušajām un plānotajām norisēm Andrejsalā – ideju enkurvietā – joprojām ir atrodama citās mūsu vietnes sadaļās.

2006. gada 30. novembrī, Andrejsalas vārdadienā, tika atklāts salas simbols – enkurs. Tas ir uzstādīts uz betonēta paaugstinājuma līdzās autostāvvietai netālu no ieejas Andrejsalas Dienvidu galā.

© SIA „Jaunrīgas attīstības uzņēmums” 2006-2022