andrejsala.lv
Uz sākumu
Vēlos saņemt jaunumus
 
 
Attīstība Telpu noma Kultūra un Dzīvošana Par mums Karte
Pasākumu pārskatsObjektiMuzejiVideo
LV/EN/RU
Kultūra un Dzīvošana
01.12.2006.
Andrejsalas simbols

2006. gada 30. novembrī, Andrejsalas vārdadienā, tika atklāts salas simbols – enkurs. Tas ir uzstādīts uz betonēta paaugstinājuma līdzās autostāvvietai netālu no ieejas Andrejsalas Dienvidu galā.

 

Simbola izvēle ir saprotama: Andrejsala atrodas Daugavas krastā un agrāk, esot daļai no Rīgas ostas, tās krastos regulāri pietauvojās kuģi. Savukārt mūsdienās salas Dienvidu galā savu ideju enkurvietu ir atraduši mākslinieki un vairākas radošās apvienības.

 

Jūrniecībā plaši pielietotais Holla sistēmas enkurs, kas turpmāk sveiks Andrejsalas viesus, ir ražots pagājušā gadsimta 80. gados Ukrainas pilsētā Nikolajevā. Šis tērauda enkurs sver aptuveni 5 tonnas un sastāv no divām detaļām – kāta un ķepām, kas sakausētas kopā ar pamatni. Abas detaļas ir savienotas ar tapu un stoporbultām. Enkuram nav štoka un to var viegli ievilkt klīzē, jo tā ķepas tiek piespiestas pie korpusa.

 

Holla enkurs izceļas ar mazu detaļu skaitu un lielu turētājspēku, kurš ir 3–4 reizes lielāks par enkura masu. Lielās spraugas detaļu savienojuma vietās pasargā ķepas no ieķīlēšanās korozijas ietekmē. Ierokoties gruntī ar abām ķepām, šis enkurs nerada briesmas citiem kuģiem seklā ūdenī un ap to nevar aptīties enkurķēde.

 

Ātrās nolaišanas un pacelšanas iespēju dēļ Holla enkurs uz jūras kuģiem ir visizplatītākais. Ar šādiem enkuriem ir aprīkots arī vēsturē iegājušais Krievijas kreiseris Aurora, uz kura kopš 1992. gada atkal plīvo Svētā Andreja Kara flotes karogs.

 

Par Andrejsalas simbolu kļuvušais enkurs pēc nogādāšanas Rīgas ostā atradās noliktavā un nav ticis izmantots.

 
 
 
 
 

« Atpakaļ   |   Uz augšu   |   Izdrukāt


© SIA „Jaunrīgas attīstības uzņēmums” 2006-2022